SIERAKOWSKA MŁODZIEŻ W PROJEKCIE ERASMUS + „VOICES”

Szkoła Podstawowa w Sierakowie w dniach od 25 do 30 listopada gościła uczniów i nauczycieli w ramach programu Erasmus + pt. VOICES. Program zakłada 2 letnią współpracę 5 państw: Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Macedonii. Istotnym celem projektu jest wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania twórczych osobowości, popularyzacja nauczania języka angielskiego wśród młodzieży europejskiej, a także podniesienie świadomości uczniów związanej z zagadnieniami: aktywności obywatelskiej, wzorów życia rodzinnego, innowacji technologicznych oraz wykorzystania w codziennym życiu technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Cały tydzień obfitował w mnóstwo ciekawych działań, które angażowały nie tylko zagranicznych gości, ale również uczniów naszej szkoły.

Podczas pierwszego spotkania młodzież miała za zadanie przygotować: logo projektu, komiks oraz poruszyć tematy związane z edukacją każdego z państw.

Głównym tematem tegorocznego spotkania było dziedzictwo kulturowe wszystkich partnerów. Czas obfitował w wiele twórczych działań. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach pt. „Manipulacja w mediach”, które zostały przygotowane przez Rawicką Telewizję Młodzieżową (prowadzoną przez absolwentów naszej szkoły). Ponadto nauczyciele uczestniczyli w warsztatach dotyczących „Jak motywować uczniów do nauki”, które przeprowadziła Pani Karolina Stróżycka z PWSZ w Lesznie. Zapoznali się również z techniką biofeedback’u, którą przedstawiła pedagog szkolny- Agata Basińska -Krupa.

Nauczyciele i uczniowie złożyli również wizytę w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie Burmistrz Gminy Rawicz- Grzegorz Kubik wymienił się z gośćmi spostrzeżeniami na temat życia w Polsce i z zainteresowaniem wysłuchał ciekawostek o regionach, z których pochodzą.

Nie zabrakło wspaniałej zabawy. Cała grupa brała udział w zajęciach sportowych, na których niezapomnianych wrażeń dostarczyła gra w bubble football. Wyjątkowym także okazało się być wspólne integracyjne spotkanie przy polskich przysmakach. Uczestnicy projektu zaprezentowali wtedy swoje umiejętności, prezentując tańce narodowe.

Jednym z wielu punktów napiętego programu był też kilkugodzinny wyjazd do Wrocławia, ale to nie jedyne miasto, które odwiedzili uczestnicy programu. W piątek i sobotę goście, jak i uczniowie naszej szkoły zwiedzali Oświęcim i Kraków.

Taka współpraca z innymi krajami daje ogromne możliwości poznania koleżanek i kolegów z innych kulturowo zakątków Europy. Często takie znajomości trwają dalej przez wiele lat, czego potwierdzeniem są poprzednie projekty. Dzięki takim działaniom nauczyciele i uczniowie są bogatsi o nowe wspomnienia i doświadczenia, które nie byłyby możliwe bez gościnności i zaangażowania naszych uczniów i ich Rodziców.

Nauczyciel języka angielskiego

Patrycja Chudzińska