Bieg Tropem Wilczym w Kaczkowie

W minioną niedzielę, 4 marca br. odbyło się w całym kraju szereg biegów „Tropem Wilczym”, popularyzujących nie tylko sport i aktywność na świeżym powietrzu, ale także tradycje patriotyczne. W jednym z takich biegów, odbywającym się w Kaczkowie, brało udział wielu uczniów naszej szkoły.

Biegi „Tropem Wilczym” to inicjatywa Fundacji „Wolność i Demokracja”, mająca na celu nie tylko propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, ale także tradycji patriotycznych. Odbywają się one bowiem w celu upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony w dniu 1 marca. W tym roku bieg został zorganizowany już po raz szósty.

Trasa biegu wynosiła 1963 metry – w tym bowiem roku zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak, ps. „Lalek”. Nasi uczniowie zajęli różne miejsca – od tych najwyższych aż do środka stawki, lecz nie to się liczy. Najważniejsze bowiem było uczczenie pamięci osób, które za Polskę oddały życie – w ten właśnie symboliczny sposób.

Większość naszych uczniów biegła z koszulką, na której upamiętniony został płk Łukasz Ciepliński – osoba związana z Rawiczem (uczęszczał do rawickiego Korpusu Kadetów), sporo również osób nosiło na swoich koszulkach portret rotmistrza Witolda Pileckiego oraz innych zasłużonych dla naszego kraju postaci.

Nasza szkoła kultywuje już od dawna postawy patriotyczne wśród uczniów. Składają oni kwiaty przed pomnikami postaci ważnych w historii naszego kraju, m.in. na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto przygotowują i przedstawiają oni szerszej publiczności części artystyczne dotyczące ważnych wydarzeń historycznych.

Łącznie w tej edycji biegu w Kaczkowie udział wzięło prawie 300 osób, w tym ok. 25-osobowa reprezentacja naszej szkoły. Opiekunem uczniów była pani Agata Roszak.